Kosova Amerikan Üniversitesi

Ülke Hakkında

Kosova, yıllar boyunca savaşlara sahne olmuş ve bu uğurda çok can kaybetmiştir. Her savaşta küllerinden yeniden doğmayı ve yaşama umutla sarılmayı öğrenebilmiş, acılarını yüreğine gömmüş bir halka sahiptir. Bunca savaş ve yıkımdan sonra bağımsızlığını ilan etmiş ve Kosova Cumhuriyeti olarak değişime uğramıştır. 1389-1913 yılları arasında Osmanlı hâkimiyetinde yaşayan Kosova halen Osmanlı’nın izlerini taşımaya devam etmektedir. Balkan savaşlarına kadar kendisini Osmanlı kimliği ile bir bütün halde gören Osmanlı bu süreçten sonra batılı ülkelerin de kışkırtmaları neticesinde değişime uğramaya başlamıştır.

Arnavutluk devletinin kurulması ile tamamen kopma noktasına gelen ikili ilişkiler daha sonra ki süreçlerde de kendisini gösterdi ve içinden çıkılamaz olaylar süregelmeye başladı. 1878’de gerçekleşen Rus-Osmanlı savaşı esnasında; Sırplar Kosova’da hak iddia etmeye başladılar. Amaçları Bağımsız Sırbistan’ı kurabilmekti. 1913’te yapılan Londra Antlaşması neticesinde de Kosova Sırplar’a bırakılmış oldu.

Kosova Resmi Dili

Kosova’da resmi dil Sırpça ve Arnavutça’dır. Kosova’da Arnavutlar, Sırplar, Türkler, Boşnaklar, Romlar, Goralılar, Torbeşler ve Aşkaliler yaşamaktadır. Kosova’da 7 adet il bulunmaktadır. Bu iller Yakova, Prizren, Ferizovik, Gilan, Priştine, Mitroviça ve İpek’tir. Doğal güzellikleri ile de büyüleyici bir yer olan Kosova, Osmanlı izlerini halen taşımaktadır. Prizren ’de yer alan milli kütüphane görülmeye değer bir yapıya sahiptir. Modern mimari eseri olan kütüphane oldukça ilgi çekmektedir. Prizren yakınlarında ki Sırp Manastırı ’da oldukça dikkat çekicidir.

Kosova mücadeleci ruhu taşıyan muazzam bir bağımsızlık mücadelesi yaşamış ve Avrupa birliği ülkeleri arasında yer almayı başarmıştır.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!