Kosova Üniversitesi Eğitim Dili

Kosova Üniversitesi Eğitim Dili

Halk arasında konuşulan diller ile eğitim öğretim dillerinin benzer yapıya sahip olması sağlanmış, bu sayede turistlerin büyük bir bölümünün öğrenci olması desteklenmiştir. Kültürü ve yemekleriyle de Türkiye’den çok farklı olmayan Kosova’da eğitim için belirlenen dört farklı dil bulunuyor. Bunlar özellikle kurumdaki bölümlere bağlı olarak değişiyor. İngilizce, Arnavutça, Sırpça ve İngilizce dilleri, en çok tercih edilen ve bölümlerde de Kosova Üniversitesi eğitim dili olarak görülen dillerdir. Halkın çok büyük bir çoğunluğunun Müslüman olması ve 500 yıllık Osmanlı hakimiyeti nedeniyle ülkede genel olarak Sırpça, Arnavutça ve İngilizce konuşuluyor.

İngilizce olarak eğitim verilen bölümler arasında hukuk bölümünün de bulunuyor olması, özellikle dikey geçiş yapmak için ülkeyi tercih edenlerin sayısında artışa neden oluyor. İnşaat mühendisliği için Kosova Üniversitesi’nde okumak isteyenlerin sayısı da bir hayli fazladır. Kosova Üniversitesi, inşaat mühendisliği alanında da İngilizce destekli olarak eğim veriyor. Ayrıca son derece başarılı bir mimarlık bölümü bulunduruluyor olması sayesinde, Türkiye’de bulunan öğrencilerin de İngilizce destekli olarak ders alması sağlanıyor.

Kosova Priştine Üniversitesi Eğitim Dilleri

Eğitim verilen dil açısından yapılan araştırmalarda özellikle gelişmiş ülkelerde olması gerektiği şekilde en az üç dilin bulunması da öğrencilerin ilgi göstermesini sağlıyor. İngilizce, İngilizce, Arnavutça, Sırpça diller ile eğitim verilen kurumda her yıl on binlerce öğrencinin bu diller ile öğrenim görmesi sağlanıyor. Kosova Üniversitesi eğitim dili sadece yerel diller olmaması ve bilim için gerekli diğer dillere de yer verilmesi son derece önemlidir. Bu sayede her yıl Türkiye’den on binlerce kişinin sırf yüksek okul okumak amacıyla Kosova’ya gittiği görülüyor. Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarının her birinde olduğu gibi geçerli olan diploması ve resmi bir kurum olması da tercih edilmesinin nedenlerindendir. Türkiye’de iş bulmak için kullanabileceğiniz diplomanızda eğitim diliniz ve eğitiminizle ilgili detaylara yer verilecektir.

Kayıt olmanın son derece kolay olması ve on binlerce öğrenciye eğitim verilerek kalitenin artırılması da özellikle bu alanda eğitim dilinin önemini artırıyor. Kosova bünyesinde Priştine Üniversitesi tarafından verilen eğitimlerde sadece İngilizce veya sadece Sırpça diller hiçbir zaman bulunmamıştır. Derslerinizin hangi dilde olacağını belirleyebildiğiniz için, ülke genelinde hiçbir sorun yaşamaksızın eğitim görebilir ve yaşamınızı sürdürebilirsiniz. Kosova Üniversitesi eğitim dili hukuk, inşaat ve mimarlık bölümlerinde okumak isteyen öğrencilerin tercih edebileceği şekilde belirlenmiş ve öğrencilere duyurulmuştur.

Kosova’da insanların konuştukları diller arasında İngilizce, Boşnakça, Romanca, Arnavutça ve Sırpça da bulunuyor. Resmi dil statüsünde yer alan diller arasında ise Arnavutça ve Sırpça kendine yer buluyor. Eğitimin resmi dillerinde de bulundurulan iki dile ek olarak İngilizce destekli eğitim de pek çok bölüm için verilmeye devam ediliyor. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı güvencesiyle başvuruda bulunabilir ve Kosova’da üniversitede öğrenim görebilirsiniz.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!