kosova priştina üniversitesi

Priştina Üniversitesi

Priştina Üniversitesi Eğitimi

Priştina Kosova Cumhuriyetinin başkentidir ve en büyük şehri konumundadır. Priştina Üniversitesi de başkentte bulunan ülkenin önemli üniversitelerindendir.

Kosova Cumhuriyeti’nin Priştina kentinde bulunan bu şirin üniversite 18 Kasım 1969 tarihinde Kosova Sosyalist Özerk Cumhuriyeti Meclisi tarafından kabul görülüp üniversite kurulmasına dair bir kanun ile kurulmuştur. Bundan dolayıdır ki önemi büyüktür. Halkın ve yurtdışından da birçok kimsenin memnuniyetini kazanan bu üniversite kuruluşu ile Arnavut ulusu için önemli bir olay olarak görülmektedir. Üniversite kurucu meclisi 13 Mart 1970 tarihinde düzenlenen ve bundan iki gün sonra; yani 15 Mart 1927 tarihinde bir meclis toplantısı yapılmıştır ve bu tarih Üniversite Günü olarak ilan edilmiştir.

Priştina Üniversitesi Bölümleri Süreleri Ücretleri

Bölümler Süresi Ücretleri
Tıp 6 2500€
Diş Hekimliği 5 2500€
Veterinerlik 5 2500€
Eczacılık 5 2500€
İnşaat Mühendisliği 4 2500€
Mimarlık 4 2500€
Bilgisayar Mühendisliği 4 2500€
Elektrik Mühendisliği 4 2500€

Kosova’nın Merkezinde İngilizce Eğitim

Genelinde Arnavutça ayrıca çeşitli bölümlerinde İngilizce ve İngilizce eğitim de verilen ve merkez Priştina’da yer alan bu üniversite de ayrıca birçok bölüm bulunmaktadır. Kosova Priştina Üniversitesi bir devlet Üniversitesi olarak kurulmuştur. Ayrıca Mitrovica Üniversitesi olarak da anılmaktadır. Bu Üniversite Sırbistan Üniversiteleri Konferans üyesidir. Birçok öğrencinin gençlerin hayalini kurduğu eğitim hayatını öğrencilere sunan, Kosova Başkentte bulunan Priştina Üniversitesinde yurtdışından gelen öğrenci sayıları her geçen gün artış göstermektedir.

Üniversite eğitim kalitesi bakımından Avrupa Standartlarını yakalamış düzeydedir. Avrupa Eğitim sisteminde kullanılan Blogna süreci ayrıca bu üniversite de uygulanmaktadır. Bu üniversite her geçen gün kendini yenilemektedir. Kosova Kayıt işlemi için; Kimlik fotokopisi, sağlık raporu pasaport sureti, 7 adet vesikalık resim, transkrip, diploma fotokopisi, ve lise uygundur belgesi istemektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kosova Üniversitesinden alınan diploma hem ülkemizde hem de Avrupa ülkelerinde geçerlidir.

Birçok ülkeden daha uygun öğrenim ücretleri ile dikkat çeken üniversite, yıllık ortalama 1.000 € ile öğrencilere hayallerini gerçekleştirme fırsatı sunuyor.

Tercih Sebepleri

Puanla
[Total: 1 Average: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!