Kosova Üniversitesi Doktora

Kosova Üniversitesi Doktora

Kosova’da eğitim almak isteyenlerin büyük bir bölümünün birinci sınıftan başlayan veya dikey geçiş yapmak isteyen öğrenciler olması dikkat çekiyordu. Özellikle verilen eğitimin kalitesi ve geçerliliği sayesinde artık Kosova Üniversitesi doktora alanında da yeterli öğrenim görme imkanı tanıyan bir kurumdur. 2008 yılında kurulan ülkede özellikle bu hızda bir gelişmenin yaşanmış olması sayesinde, günümüzde 40 binin üzerinde öğrenciye sahip kurumunda gelişmesi sağlanıyor.

İngilizce destekli dersler olduğu gibi, Arnavutça, İngilizce, Sırpça dillerinde eğitim verilen dersler de bulunuyor. Başvurularınızı yaptığınızda oldukça hızlı bir şekilde geri dönüş alabilir ve eğitiminizin ne zaman başlayacağını ve genel bilgileri öğrenebilirsiniz. Kosova’da her yıl ayrılan kontenjanlar ile Türkiye’den de doktora öğrenimi için öğrenciler kabul ediliyor

Kosova Üniversitesi Doktora Eğitimi

  • Lisansüstü eğitim yönetmeliği gereği, kendi resmi dili dışında bir yabancı dil ile ders görecek öğrencilerin yeterli seviyede yabancı dili bulunması gereklidir.
  • Yükseköğrenim kurumlarından temin edilen ve resmi makamlar tarafından da kabul gören lisans ve yüksek lisans diplomanızın bulunması isteniyor.
  • Lisans eğitiminin diploma puanı 100 üzerinden 70 olacak şekilde yamalmanmış olması gerekiyor. Eğer lisans eğitiminizi Türkiye dışındaki bir ülkede tamamladıysanız, bu durumda 70 puan şartı bulunmayacaktır.
  • Sağlık yönünden eğitim görmesine herhangi bir engelin bulunmaması gereklidir.

Doktora eğitimini Kosova Üniversitesi doktora faaliyetlerini Türkiye’de sürdürmek isteyen bireylerin yapması gerekenler arasında, özel şartlara uygun işlemler de bulunuyor. Özellikle Türkiye’den Kosova’ya doktora amacıyla gitmek isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken tüm durumlar detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Herhangi bir mağduriyet oluşmaması için, yukarıda yazılı olan maddelere uygun bir şekilde başvuruda bulunmalısınız.

Şartların genel olarak bu şekilde olması, öğrencilerin Kosova’da hangi şartlara uyması gerektiğinin de anlaşılmasını sağlıyor. Özellikle Kosova’nın resmi dillerinden birinin bilinmesi ve katılacağınız dersin dilini de yeterli seviyede bilmeniz gerekiyor. Kayıt öncesinde aranan bu şartlara ek olarak eğer isterseniz İngilizce destekli eğitim de görebilirsiniz. Yurtdışındaki yüksek eğitim kurumlarında Türkiye tarafından belirlenen eğitim şartları gereği diplomaların öğrenci yanında olması gereklidir. Bu sayede işlemler sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilecektir.

Hangi bölümde doktora öğrenimi görmek istediğinizi, daha önce o bölümle ilgili aldığınız ve yüksek lisans diplomalarınızı da bulundurmanız gerekiyor. Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile görüşebilir ve evraklarla ilgili herhangi bir karışıklık oluşmaksızın, başvuru sürecinde istenen işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca oldukça hızlı bir şekilde başvurulabiliyor olması, öğrencilerin her zaman için eğitimleriyle ilgili faaliyetleri sorunsuz şekilde sürdürmesine imkan tanıyor. 71 farklı bölüm üzerine öğrenim görme olanağı sunulan ülkede bu bölümler için bir lisans ile doktora öğrenimi için başvuruda bulunabilirsiniz. Yılın 12 ayı boyunca başvuruların kabul ediliyor olması sayesinde, her yıl binlerce öğrencinin Kosova Priştine Üniversitesi bünyesinde eğitimini sürdürmesi sağlanıyor.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!