Prizren Üniversitesi

Prizren Şehri

Kosova’nın en gözde kentlerinden biri olan Prizren şehri Şar Dağları’nın eteklerinde kurulmuş köklü bir kenttir. Hem Makedonya hem de Arnavutluk ile sınır komşusu olan ve tarihinde pek çok uygarlığı barındıran kent uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu’na da ev sahipliği yaptı. Prizren aslında ülkenin en şanslı şehirlerinden biridir.

1998-1999 yılındaki Kosova Savaşı’ndan en az etkilenen kent olmasına rağmen yapılanma sürecinin en etkin olduğu kentler sıralamasında başı çekiyor. 2008 yılında Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesi ile birlikte Prizren’de bir yeniden yapılanma süreci başladı. Hızla büyüyen ve yaralarını saran şehir şimdilerde ülkenin en büyük 2 kentinden biri olmayı başardı.

Prizren Şehrinde Gezilecek Yerler

Akdere’den geçit veren Taşköprü şehrin turistik ve tarihi mekanlarından biridir. Kosova’ya iş, eğitim veya turistik maksat ile giden herkes ilk fırsatta soluğu mutlaka Taşköprü’de alır. Sinan Paşa Cami de yine görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Kentin kuşbakışı izlenebildiği ve büyüleyici bir manzaraya sahip olan Prizren Kalesi ise kentin tarihine ışık tutan ender yapılardan biridir.

Şadırvan, Aziz Spas Kilisesi, Şemseddin Ahmed Bey Hamamı kentin miras olarak sahip çıktığı diğer tarihi yerlerdir. Ekonomik açıdan hızlı bir kalkınma süreci geçiren Prizren, yaşamın gayet ucuz olduğu kentlerden biridir. Bu yüzden yurt dışında eğitim almak isteyen gençler tercihini gönül rahatlığı ile Prizren Üniversitesi’nden yana kullanabiliyor. Yurtlarda veya evlerde konaklayan öğrenciler kısıtlı bir bütçe ile okullarını tamamlayabiliyor.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!