Kosova Ekonomisi

Dünyanın en genç cumhuriyeti olan Kosova 2008 yılındaki bağımsızlığının ardından Birleşmiş Milletlerden çıkarak Avrupa Birliği’ne dâhil olmuştur. Avrupa Birliği’ne dâhil olması ile para birimini Euro olarak değiştiren Kosova Cumhuriyeti içerisinde halkın refah seviyesi oldukça iyi seviyelerdedir.

Öğrencilerin ve turistlerin de oldukça rahat ulaşım, konaklama ve beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına görülmesi gereken en güzel ülkelerden biridir. Doğal güzellikleri ve yılların kültür birikimine sahip olması ile en dikkat çeken ülkeler arasında yer almaktadır. Kosova Cumhuriyeti kendisi için yaptığı reformlarla sürekli olarak her açıdan çıtasını yükseltmeye devam etmektedir. Halkının eğitim seviyesini yükseltmesi ile birlikte iş imkânlarını da genişleten Kosova Cumhuriyeti mali açıdan sürekli olarak gelişme göstermektedir.

Ekonomik Durum

Öğrencilerin okuldan mezun olmasının ardından hiçbir sorun yaşamadan iş bulmasına imkân tanıyan ülke bu sayede kendisini en refah ülkelerden biri olarak görmektedir. Burada yaşamakta olan Türklerin de iş imkânlarının oldukça fazla olması hem Türk öğrencilerin buraya yönlenmesine hem de iş adamlarının yeni iş imkânları için yatırımlar yapmasına sebep olmaktadır.

Türklerin egemenliğinde uzun süre yaşayan bu topraklarda Türklere duyulan saygı da oldukça fazladır. Bu nedenle öğrenci değişim programları ile buraya gelecek öğrencilerin iklim, yaşam koşulları ve kültürel anlamda zorluk yaşamayacakları bir gerçektir. Bologna eğitim sistemine dâhil olan üst düzey üniversiteleri ile eğitimin ne kadar güzel olduğunu her zaman ispatlamaktadır.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!