Kosova Dini ve Namaz Ezan Vakitleri

Kosova Dini ve Namaz Ezan Vakitleri

Ülkenin 1389 yılından itibaren Osmanlı toprağı olması ve 1900’lü yıllara kadar da bu şekilde kalması nedeniyle özellikle İslam ile ilgili dini bir anlayışın yerleştiği görülüyor. Kosova dini ve namaz ezan vakitleri de İstanbul ile Priştine arasındaki saat farkına uygun şekilde belirleniyor. Ülkede beş vakit ezan okunuyor olması, her şehirde camilerin bulunması ve halkın da dinine bağlı olması sayesinde özelikle bu alanlarda her zaman için önemli değerlere dikkatli davranılıyor. Çok büyük bir bölümü Müslüman olan halkın Yahudi, Hıristiyan dinlerine mensup insanları da bünyesinde toplaması, farklı dinlere saygının yıllar boyunca sürdürüldüğünü gösteriyor. Ülkenin kültürü itibariyle özellikle geçmişte yaşanmış olan sorunların ve sıkıntıların inanışlara yansıtılmaması için her türlü çaba veriliyor.

Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı hem öğrenciler için hem de bu ülkede yaşamını sürdürmek isteyen bireyler için gerekli tüm bilgileri güncel halleriyle verecektir. Ülkenin sadece şehirlerinde değil, aynı zamanda köylerinde de dini yaşamın genele uygun şekilde olması, çok büyük bir kesimin Müslüman olduğunun görülmesi mümkündür. Dilin çok çeşidi bulunuyor olsa dahi, Kosova’da Osmanlı izleri belirginleşmiş ve halkın %95 oranının da Müslüman olduğu tespit edilmiştir. Katolik Hıristiyanlar ve Yahudilerin de yaşadığı topraklarda dinler arasında herhangi bir husumet olmaması ise en dikkat çeken ve bölgenin sakinliğini gösteren özelliklerindendir.

Kosova’nın Dini Yapısı

Kosova dini ve namaz ezan vakitleri sayesinde ülkede beş vakit namaz kılabilir, Ramazan aylarında da orucunuzu tutabilirsiniz. Aynı zamanda Türkiye’de de olan tüm dini bayramların yaşanıyor olması, ülke kültürüne hiç de yabancılık çekmemenizi sağlayacaktır. Kosova’nın dini yapısı gereği başta Müslümanlar olmak üzere, tüm dinden insanlara aynı mesafede yaklaşılması ve önyargıyla hareket edilmemesi isteniyor. Geçmişte özellikle bu bölgede yaşanmış olan bölünmelerin ve ayrılıkların çok büyük zararları bulunmuş olması, milyonlarca insanın yaşamını etkilemiştir. Kosova’da 1 Haziran 2018 itibariyle her gün yaklaşık birer dakika geri gidecek şekilde belirlenen ezan vakitleri şu şekilde duyurulmuştur;

  • İmsak 02:47
  • Gün doğumu 04:54
  • Öğle 12:39
  • İkindi 16:40
  • Akşam 20:12
  • Yatsı 22:06

Kosova henüz 2008 yılında tam olarak tanınmaya başlanmış bir ülke olmasına rağmen, özellikle yapmış olduğu açıklamalarla hem dini yapısı hem de halk durumu açısından Avrupa’da rahatlıkla yaşanabilecek ülkelerden bir tanesidir. Ülkenin resmi olarak bir din belirlememiş olması, her dinden insana açık olduğunu ve ülkede tüm dinlere saygılı bir halk tabakasının oluşturulmak istendiğini gösteriyor. Yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip olan ülkede tüm şehirlerdeki Müslümanların sayısı %90’ın üzerindedir. Dinini değiştirmek isteyen bireylerin de toplumdan soyutlanmaya çalışılmaması da Kosova’nın herkese açık bir ülke olduğunun göstergesidir. Kosova dini ve namaz ezan vakitleri ülkedeki tüm Müslümanların ibadetlerini yerine getirmeleri için diyanet tarafından açıklanmıştır.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!