Kosovada Eğitim Ücretleri

Kosovada Eğitim Ücretleri

Avrupa’da bulunan okullarla aynı seviyede eğitim veren ülkelerden bir tanesi de Kosova olarak karşınıza çıkacaktır. Öyle ki Avrupa standartlarında eğitimi benimsemesine rağmen makul fiyat aralıklarına yer verilmekte. Bu anlamda Avrupa’da ki üniversitelerden ayrıldığını belirtmek gereklidir. Aynı zamanda yaşam olanaklarında da ekonomik fiyatlara rastlanmasından kaynaklı öğrencilerin öncelikli tercihleri arasında. Kosovada eğitim ücretleri bütçeleri sarsmadığı için yerli ve yabancı öğrencilerin kayıt işlemlerine geçtiklerini görüyoruz. Kayıt olurken de kolaylıklara yer veren üniversitelerin temel aldığı hususlar şu şekilde;

  • Lise ya da meslek liselerinden mezun olanların kayıt işlemlerine geçmeleri söz konusudur.
  • Herhangi bir sınava girmeden dilediğiniz bölümden eğitim alma şansına sahip olacaksınız.
  • Sınav sistemini kabul etmediği için taban puan esasları da bulunmuyor.
  • Lise diplomalarını ve bölüm ücretlerini temel alarak kayıt olmanız sağlanmakta.

Kosovada eğitim ücretleri ile alakalı bilgilerin danışmanlıklardan yana sunulmasına özen gösterilir. Özellikle de güncel bilgiler için sıklıkla Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tercih ediliyor. Buradan eğitim dilleri ve bölümlere bağlı olarak farklı fiyat aralıklarına yer verildiğini öğreneceksiniz. Temel olarak üniversitelere göre de ücretler değişiklik göstermekte. Okullarda Arnavutça, Sırpça, Boşnakça, İngilizce gibi dil alternatifleri bulunuyor. Ülkemizden öğrenciler ise İngilizce destekli olan bölümleri tercih ederek ilerliyor. Bu anlamda öğrencilere 1800 ile 2500 Euro arasında fiyat aralıklarının sunulması esas alınmakta.

Kosovada Eğitim Süresi Nedir?

Kosovada eğitim ücretleri ile alakalı olarak detaylı bilgi almak isteyenlerin önce danışmanlıkları ziyaret etmeleri gereklidir. Bu şekilde önce üniversitelerden ve bölümlerden tercihlere gidilebilir. Tercihlere göre de fiyat aralıklarının sunulmasına özen gösterilmekte. Örneğin bir hayli köklü ve uzman olmasına rağmen Priştine Universum Üniversitesi’nin bölümlerine ödenecek olan ücretlerin makul tutulduğunu söylemek gerekiyor. Ücretlendirmelerin akabinde eğitim süreleri için de bilgiler aktarılır. Sonuç olarak karşınıza çıkacak olan detaylar;

  • Kosova’da eğitime yönelik 3-4 yılın temel alınması söz konusudur.
  • Yüksek lisans yani master eğitimleri için de 2 yıla yer verilmekte.
  • Farklı olarak tıp eğitimleri adına 6 yıl karşınıza çıkacaktır.
  • Diş hekimliği için de 5 yıla kadar eğitim imkanlarına geçilmekte.

Hem dil hem bölüm hem de üniversitelere bağlı olarak fiyatlar değişilik gösterir. Harç bedellerini ne kadar ödeyeceğinizi öğrenmek için danışmanlıklara başvurulmasında fayda var. Ne kadar süre ödeneceği ise seçtiğiniz bölüme bağlı olarak farklılık gösterecektir. Bu anlamda sadece dil, bölüm ya da üniversitelere değil aynı zamanda bölümlerin sürelerine de göz atılıyor. Genel anlamda da Kosova’da eğitim almak isteyenlere 1800 – 2500 Euro arasında olan harç bedellerinin sunulması söz konusudur. Bunun akabinde öğrencilerin aylık olarak giderleri için ortalama 150 – 300 Euro fiyatları da çıkarılmakta. Eğitimin yanı sıra yaşam olanaklarında da makul oldukları açıktır. Nitekim ekonomik olmasından dolayı da öğrencilerin dikkatini çeken ülkeler arasında.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!