Kosovada Eğitim Sistemi

Kosovada Eğitim Sistemi

Avrupa standartlarını temel alarak eğitim veren ülkelerden bir tanesi de Kosova olarak karşımıza çıkmakta. Nitekim sadece pratikte değil aynı zamanda teoride de öğrencilerin uygulamalara geçerek bilgi sahibi olmaları esas alınıyor. Bu özelliklerinden kaynaklı olarak yerli öğrencilerinin yanı sıra yabancı öğrencilerin de tercihi halinde. Kosovada eğitim sistemi nasıl öğrenmek istiyorsanız danışmanlıklardan da bilgi sahibi olabilirsiniz. Öyle ki Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı her yıl güncel bilgileri ile öğrencilerin aydınlanmasını amaç edinmekte. Sonuç olarak;

  • Ülkemizden öğrencilerin taban puan aranmadan üniversitelerinden yana eğitim almaları söz konusudur.
  • Gerek Türkiye’de gerekse Kosova’da herhangi bir sınav şartına da yer verilmiyor.
  • Makul bölüm ücretlerinin ödenmesi halinde eğitim hayatının başlaması hedef alınmakta.
  • Lise diplomalarını ibraz eden öğrencilerin kısa sürede kayıt işlemleri tamamlanacaktır.

Priştine Universum Üniversitesi tüm bu niteliklere dayanarak ülkemizden öğrencilerini karşılamaya devam ediyor. 1969 yılında kurulmuş olan üniversitenin bir hayli köklü olduğunu ve uzman eğitimci kadrosu ile dikkat çektiğini söylemek gerekiyor. Toplamda da 14 fakültesi bulunan okulun çeşitli dillerden eğitimi amaç edindiğini belirtmeliyiz. Özellikle de ülkemizden öğrencilere özel olarak Kosovada eğitim sistemi için hizmetlere ev sahipliği yapılıyor. Bunun akabinde Arnavutça ile İngilizce dillerinin de sunulması esas alınmakta. Dil seçeneklerinden kaynaklı hem ülkemizden hem de yabancı öğrencilerin tercih ettiği de açıktır.

Kosova Üniversitelerinin Bölümleri Nelerdir?

Her üniversitenin ayrı ayrı bölümlerinin açıklamalarına göz atılabilir. Bu anlamda en fazla tercih edilen Priştine Universum Üniversitesi’nin baştan da belirttiğimiz gibi 14 fakülteye yer verdiğini göreceksiniz. Hukuk ya da tıp fakültelerinden yana da taban puan aranmadan öğrencilerin kabul edilmesi esas alınıyor. Bunun akabinde mühendislik ile mimarlık için de ayrı fakültelere yer verilmekte. Felsefe, iktisat, doğa bilimleri ya da makine fakültelerine de lise diplomalarınızı temin ederek kayıt olabilirsiniz. Ziraat, eğitim ya da fililoji gibi fakültelere de ev sahipliği yapmakta. Tüm bu fakültelerin içerisinde de ayrı ayrı bölümlerin bulunduğunu söylemeliyiz. Kosovada eğitim sistemi için öğrencilerin;

  • 1800 ile 2500 Euro arasında değişen bölüm ücretlerini ödemeleri gerekmekte.
  • Başta lise diploması olmak üzere gerekli evrakları temin etmelisiniz.
  • Danışmanlıklar sayesinde hatasız olacak şekilde kayıt aşamalarına geçilebilir.
  • Sadece eğitim için değil yaşam olanakları adına da danışmanlıklardan yardım alınması gereklidir.

Priştine Universum Üniversitesi hakkında detaylı bilgiler elde eden öğrencilerin kayıt aşamalarına geçmeleri zor değildir. Nitekim bunun dışında Kosova yaşam standartlarının da analizlerine gitmek gerek. Başta ülkenin öğrencilere yönelik kapsamlı sosyal aktivitelere ev sahipliği yaptığını belirtmek gereklidir. Sosyo kültürel olarak ön planda olmasının yanı sıra bütçeleri sarsmayan ekonomik bölgelerden bir tanesidir. Özellikle de konaklamalara yönelik uygun fiyat aralıklarının öğrencilere sunulması esas alınmakta. Bunun gibi tüm temel ihtiyaçlar için danışmanlıkların anlaşmalı oldukları yerlerden ilerlemeniz sağlanacaktır. Üstelik böylece ekonomik yaşam ve eğitim olanaklarının kapısı açılmakta.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!